Gotovo se svako do sada susreo sa ovim pojmom, makar ga nazivajući i drugačije. Mnogi znaju za termin navlake, koji uredno menja pojam metalokeramičkih krunica.
Metalokeramicke krunice spadaju u fiksne protetske nadoknade koje se sastoje iz metalne osnove (kapice) i keramike. Indikovane su u slučajevima kada se zub ne može adekvatno rekonstruisati plombom. Ili u situacijama kada se treba nadoknaditi jedan ili vise zuba kada govorimo o metalokeramickom mostu.
Metalokeramičke krunice su zapravo "navlake" koje služe za saniranje stanja u kojima je prirodni zub primetno oštećen. Oštećenje zuba može se dogoditi zbog preloma, ali i u situacijama kada je karijes toliko oštetio zub da mu nema pomoći.
Krunice se, dakako, koriste i onda kada je potrebno uraditi estetsku korekciju zbog nezadovoljavajućeg oblika zuba. Sada kada smo pojam metalokeramičkih krunica donekle pojasnili, ili makar napravili uvod, selimo se na priču o njima. Od početka.
Postavljanje metalnih krunica je proces koji se danas odvija gotovo rutinski.
Da bi se postavile krunice, potrebno je prethodno izbrusiti prirodne zube. Proces brušenja zuba može biti neprijatan, ali se u današnje vreme, u dobrim ordinacijama, ovom poslu pristupa veoma profesionalno i sa anestezijom, te nema razloga za brigom.
Protetika je uznapredovala, pa se, verovali ili ne, na zubne patrljke mogu nadograditi i te kako izdržljive metalokeramičke krunice. Da bi oblik zuba ispao valjan, potrebno je odraditi otisak.
Što se tiče izrađivanja krunica, potreban je period od nekoliko dana. No, ni tu nema razloga da se brinete jer ćete za to vreme imati privremene krunice, kako biste do izrade zuba mogli da funkcionišete.
Na zub koji je izbrušen postavlja se materijal koji je od metala, zlata ili titanijuma, a na koji se nadovezuje keramika. Titanijum je veoma dobar materijal, i vrlo često predstavlja najbolju opciju jer je čvrst i izdržljiv, a desni najbolje reaguju upravo na ovaj materijal.
Može se reći da je najbolji materijal ipak zlato, ali je ono često znatno skuplje. Kada se na zubni patrljak namontira kupica od metala, preko nje se postavlja sloj keramike. Bitno je napomenuti da se metalna osnova neće videti. Što se tiče debljine keramike, ona se izrađuje veoma tanko uz desni, kako ne bi iritirala ovaj deo tkiva. Dobro postavljena krunica može trajati i po 20 godina.
Da ne ispadne kako je sve idealno, nećemo sakriti informaciju da je manje od 1% ljudi alergično na metalne osnove, pa se stoga primenjuje krunica koja je izrađena od materijala koji ne sadrže metal.
Kada su u pitanju dobre strane metalokeramičkih krunica, to je svakako njihova dugoročnost i estetska funkcija. Keramika može promeniti oblik zuba, što je čini značajnim materijalom. Ono što mnoge zanima jeste i cena metalokeramičkih krunica. Treba napomenuti da je u pitanju opcija koja je povoljnija od bezmetalnih krunica ili drugih rešenja nadogradnje zuba.
Mana bi se mogla ogledati i u tome što je potrebno da se zubi bruse, i to više nego kod faseta. Iako je keramika jaka i izdržljiva, može joj se, nažalost, dogoditi i da naprsne ukoliko se ne čuva kako valja.
Kada se jednom postave metalokeramičke krunice, stvari se menjaju. Naime, loše navike zbog kojih ste eventualno i dozvolili da dođe do potrebe za postavljanjem krunice, moraju postati prošlost.
Zaboravite na to da higijena nije bitna. Bitna je i te kako. Možda ne zbog same keramike koliko zbog ostalih zdravih zuba i čitave usne duplje. Dakle, nema neke preterano posebne filozofije za održavanje metalokeramičkih krunica. Bitno je da se četkaju kao i ostali zubi, s tim što se preporučuju meke četkice sa manjom glavom, kako bi se mogo pristupiti svim delovima zuba. Četkica se okreće pod uglom od 45 stepeni, a četkaju se mesta gde se zadržava plak, kako ne bi nastajao zubni kamenac.
Ukoliko brinete o higijeni svojih zuba i imate valjane navike, ne brinite o dužini veka krunice. Moći će da potraje i do 20 godina. Preporučuje se i korišćenje zubnog konca, a pri tome je dobro odabrati zubnu pastu koja ne iritira desni.
Zubne krunice se mogu koristiti u brojnim situacijama, a podsetićemo u kojim stanjima je poželjno obratiti se stomatologu i napraviti evenutalni plan za ugradnju.
Da bi se preveniralo dalje truljenje i propadanje zuba koji je slab, često se koristi zubna krunica sa metalnom osnovom.
Naravno, slede i one situacije u kojima je zub polomljen nekim nestašlukom, pa je potrebno vratiti ga u prethodno stanje.
Zubi sa velikim ispunom takođe mogu da podlegnu korekciji ove vrste. O tome koja je važnost metalokeramičke krunice u formiranju dentalnog mosta, govorićemo nešto niže.
Kozmetičke i estetske modifikacije na zubima i prepravke na zubnim implantima takođe se mogu raditi pomoću metalokeramičkih krunica.